Kokles


X Koklētāju saiets
Oktobris 3, 2013, 15:15
Filed under: Uncategorized

Bija patiess prieks pēc gada atkal satikt patstāvīgos koklētājus un vēl lielāks – ieraudzīt un iepazīties ar jauniem koklētājiem!

X Koklētāju saiets Latgalē sākās ar piemiņas brīdi kokļu meistaram Donatam Vucinam, kam sekoja  izstādes „Kokļu dienām desmit gadi” atklāšana, kas Varakļānu muzejā būs apskatāma līdz 18. novembrim.

Priecēja plašais klausītāju pulks, kas bija ieradies uz koklētāju koncertu. Kā klātesošajiem norādīja pasākuma organizatore Marika Zeimule katram no četrpadsmit koncerta dalībniekiem ceļš pie kokles bijis savādāks. Kristīne un Māra no Rīgas koklēt sāka biedrības „Latgaļu sātas” tradicionālās kultūras bērnu nometnēs pie skolotājas Māras Vucinas-Bērziņas. Valdis Ērglis kokli nopelnīja savulaik strādādams pie kokļu meistara Donata Vucina. Tālis Karlsons no Praulienas koklēšanas  māku pat mācījis latviešu jauniešiem tālajā Sibīrijā, arī Artūrs Krolmanis pēc profesijas frizieris ar kokli pabijis Sibīrijas plašumos. Katru gadu koklētāju saietā redzam jaunas sejas šoreiz – Aiju Spridzāni, Solveigu Kaļvu, Lindu Nebēdnieci, Elīnu Macijevsku. Pirmo reizi Varkļānu pili pieskandināja somu kantele Jenni Venalainenas izpildījumā. M.Zeimule izteica pateicību madonietim Aivaram Zariņam, kas savulaik mācījis koklēšanu bērniem Ērgļos, Madonā un Varakļānos.

Koncerts pierādīja to, ka kokle daudziem jauniešiem kļuvusi par mīļu instrumentu un nevis kādu arhaisku muzeja priekšmetu. Klausītāji varēja baudīt kā kokles skaņās pārvēršas Imanta Kalniņa kompozīcijas, varēja dziedāt līdzi skanot „Pi Dīveņa gari goldi”, bet cesvainietes Latvītes Cirses koklētāju saietam radītā kompozīcija elektriskajai koklei „Saulīt vēlu vakarā” izpildot ar lociņu, bija avangardisks kokles spēles paraugdemonstrējums.

Koklētāji un viesi vakaru pavadīja „Latgaļu sātā” Dekšāres pagastā, kur netrūka ne dziesmu, ne danču.

“Latgaļu sāta”

Labots_10

 

 


Atstāt komentāru so far
KomentētKomentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.%d bloggers like this: